Bezpieczny Medyk w Krakowie – debata i prace zespołu ds. bezpieczeństwa medyków

29 kwietnia 2026, w dniu pierwszej rocznicy tragicznej śmierci doktora Tomasza Soleckiego, Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie zorganizowała debatę „Bezpieczny Medyk”, poświęconą analizie zachowań przemocowych, z którymi spotykamy się nadal w placówkach medycznych całego kraju. 

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów zawodów medycznych. Naczelną Izbę Aptekarską reprezentowała  dr Alina Górecka – wiceprezes NRA.

Wobec narastającej fali agresji, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – pacjentów, lekarzy i każdego człowieka w przestrzeni społecznych relacji, potrzebujemy nowego zdefiniowania narzędzi mądrej prewencji – mówią organizatorzy konferencji.

– Bezpieczeństwo medyków to nie jest tylko problem środowiska medycznego. To kwestia bezpieczeństwa nas wszystkich. Bo jeśli ci, którzy ratują życie, nie czują się bezpiecznie – cały system przestaje być bezpieczny. Dlatego potrzebujemy współdziałania: rządu, samorządu, instytucji publicznych i całego społeczeństwa – podkreśla prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. – Jest niedopuszczalne i nigdy nie będzie przyzwolenia na agresję i przemoc wobec tych, którzy ratują zdrowie i życie – dodaje prezydent.

Konferencja Bezpieczny Medyk
fot. Piotr Wojnarowski – Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

 

W trakcie debaty „Bezpieczny Medyk”, którą poprowadził dr Andrzej Ryś, zostały m.in. przedstawione efekty prac, prowadzonych przy przygotowywaniu pierwszego w Polsce systemu „Bezpieczny Medyk” oraz przeanalizowane zostaną czynniki aktywujące przemoc fizyczną i werbalną.

Skala przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia osiągnęła poziom alarmujący. Sprawcami najczęściej są pacjenci lub ich bliscy. Dziś nie są to pojedyncze przypadki, to jest zjawisko i dotyczy wszystkich zawodów medycznych.

Zespół ds. bezpieczeństwa medyków został powołany we wrześniu 2025 przez ministra sprawiedliwości Waledmara Żurka, przygotowuje raport i rekomendacje w zakresie poprawy bezpieczeństwa osób, w tym farmaceutów, które niosą pomoc medyczną. W pracach zespołu ze strony NIA uczestniczy mgr farm. Marcin Bochniarz – prezes POIA.

Podziel się !
  • Nowy Lek
Pokaż przyciski
Ukryj przyciski